Hlavní stránka Rady Čištění psích uší

Čištění psích uší

Čištění uší patří k základní péči o psa. Sluch je pro pejsky jedním z nejdůležitějších smyslů a proto musíme provádět pravidelnou kontrolu a citlivé čištění, které zabrání vzniku nepříjemného zánětu zvukovodu. V ušní špíně a mazu se totiž výborně daří různým bakteriím a parazitům.

Projevy zánětu jsou podobné jako u člověka – bolest, otoky, škrábání, výtok z ucha a zápach, pes třepe hlavou, nebo se snaží poškrábat v uchu. V tomto případě už je nejvyšší čas navštívit zvěrolékaře. Zánětům je proto dobré předcházet pravidelnými kontrolami a čištěním.

Na prohlídku a čištění ucha zvykáme pejska už od malého štěňátka. Po procházce v přírodě zkontrolujeme pejskovi vnitřek i okolí ucha, jestli se mu do něj nezapíchlo stéblo, nebo semeno z nějaké trávy. Zároveň zkontrolujeme i stav ucha.

Pokud při prohlídce spatříme na vnitřní straně boltce a v záhybech ústících ke zvukovodu špínu (ušní maz smíchaný s prachem), je nejvyšší čas ucho vyčistit. Pokud špínu nevidíme, tak ucho zbytečně nečistíme, protože bychom jej odmastili a narušili tak jeho přirozenou ochranu.

Důležité je udržovat vnitřek ucha průchodný, aby mohlo ucho přirozeně větrat. Odumřelé chloupky uvnitř ucha proto pravidelně vytrháváme. Pokud je ucho zdravé a bez zánětu, použijeme ušní pudr, který obsahuje kyselinu boritou, která ucho znecitliví, takže pejska vytrhávání chloupků nebolí a zároveň ucho vysuší a zamezuje růstu dalších chlupů. Po aplikaci pudru chvíli počkáme a následně odumřelou srst uvnitř ucha vytrháváme. Pozor, srst, která roste přirozeně kolem zvukovodu a nevrůstá přímo dovnitř, funguje jako prvotní filtr na nečistoty a cizí tělíska, proto bychom ji neměli vytrhávat.

Když máme srst vytrhanou a ucho je průchozí, použijeme speciální ušní kapky, které obsahují zklidňující a hojivé látky. Kapky nakapeme do zvukovodu, ucho promneme a pustíme pejska, aby uvolněnou špínu samovolně vytřepal.

Následně ucho vytřeme hygienickými ubrousky bez alkoholu. Postupujeme směrem od zvukovodu k boltci.

Pravidelné čištění udrží uši Vašeho pejska zdravé a pejsek i Vy budete tím pádem spokojení.

Pokud si na proceduru netroufáte, nebo si nejste jistí jejím provedením, velmi ráda Vás přivítám ve svém psím salónu na adrese Vítkova 13, Praha 8 – Karlín a vytrhání chloupků i čištění uší provedeme v rámci stříhání, trimování nebo jiné úpravy Vašeho pejska.
Ať už je Váš pes malý, nebo velký, bude od nás odcházet krásný a spokojený.

Těším se na Vás.

 

Příbuzná témata: