Hlavní stránka Rady Pes v letadle

Pes v letadle

A jízda pokračuje. Dneska se podíváme na to, co musíme udělat, pokud chceme s pejskem letět někam letadlem. Na rozdíl od auta, nebo vlaku nás zde čekají různá omezení. Jaká? Pojďme se na ně podívat.

Tak zaprvé je potřeba použít rozum a zauvažovat zda je pro našeho pejska taková cesta to pravé ořechové. Spousta lidí snáší let docela těžce a představte si stres pejska, když se najednou setká se spoustou lidí, kteří si ho podávají z ruky do ruky, přepravní prostor, neklimatizovaný přepravní prostor, neznámý hluk. Opět je zde na zvážení využití známých na hlídání, nebo psí hotel. Vhodné je také domluvit se se zvěrolékařem, který Vám může doporučit něco na zklidnění pejska při cestě.

Pokud míříte, mimo země EU je dobré si zjistit, zda země kam míříte, povoluje přepravu zvířat z jiných států. To nejlépe zjistíte na velvyslanectví dané země.

Jak zajistit potřebné doklady a povolení jsme si řekli v článku „Cestování se psem“, nakoukněte. ;)

V neposlední řadě zkuste navštívit web společnosti, se kterou chcete letět a informujte se na jejich přesné podmínky přepravy, protože přeprava živých zvířat se řadí do skupiny přepravy zvláštních druhů zavazadel, jež je možné přepravovat pouze s předcházejícím souhlasem leteckého dopravce.

Obecně platí:

Většina leteckých dopravců, nevyjímaje našeho národního dopravce, povoluje na palubě letadel psa, kočku nebo králíka. Na jiné zvířátko si budete muset vyžádat souhlas letecké společnosti (třeba křeček či morče).


Zvíře v kabině letadla:

 • Hmotnost zvířete včetně přepravního boxu nesmí překročit 8 kg (pozor může se lišit).
 • K odbavení se dostavte minimálně 60 minut před odletem letadla.
 • V letadle mohou být maximálně dvě malá zvířata (jedno v třídě Economy a jedno v třídě Business) v přepravním boxu (s pevným dnem) umístěném pod sedadlem cestujícího.
 • Zvíře musí splňovat zdravotní podmínky, omezení a předpisy místa odletu, přelétávaného území a cílové destinace.
 • Box se zvířetem je považován za přespočetné zavazadlo, majitel za něj platí taxu jako za přespočetné zavazadlo i tehdy, pokud nevyčerpá povolenou hmotnost.
 • Takové zvíře nesmí svým zápachem či hlukem obtěžovat ostatní cestující. Nezapomeňte, že Vaši spolucestující mohou trpět alergii na zvířata, mohou mít strach ze psů, a proto raději nevytahujte pejska z přepravního boxu, jde i o jeho bezpečnost například při nečekané turbulenci.

 

Přeprava zvířat v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo:

 • Jako odbavené zavazadlo můžete v nákladovém prostoru letadla přepravovat psa, kočku, králíka a fretku (ostatní zvířata je možné přepravit pouze jako zboží). Zvířata se přepravují za těchto podmínek: přeprava zvířat v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo je povolena pouze do určitých zemí.
 • Vaše zvíře musí být přepravováno ve schráně (max. rozměr 125 x 69 x 80 cm) s nepropustným dnem a otvory pro dýchání, schránka musí být označena vaším jménem, adresou a telefonickým kontaktem.
 • Zvířata musí být vybavena příslušnými doklady.
 • Za přepravu vašeho zvířete vám bude účtován poplatek podle příslušného tarifu.
 • Přepravované zvíře bude pro let odbaveno během odbavení vašich ostatních zavazadel.

 

Tady je pár odkazů na nejčastějších letecké společnosti: ČSA, Lufthansa, British Airways, Air France, KLM, SWISS.

 

A jako vždy, i při cestování letadlem platí, že pejsek by měl být čistý a upravený, proto Vás před cestou velmi ráda přivítám ve své střižně na adrese Vítkova 13, Praha 8 - Karlín, kde se postaráme o malého i velkého psa, ostříháme srst i drápky, vykoupeme, vyčešeme a upravíme jej tak, abyste byli v pohodě Vy i pejsek.

Šťastný let přeje Dita. :)

 

Příbuzná témata: