Hlavní stránka Rady Zuby, pohroma huby

Zuby, pohroma huby

I když se Vám to nemusí zdát, tak právě periodontální onemocnění je nejčastější onemocnění u psů. Zdraví ústní dutiny a její hygiena jsou důležité pro zdraví a pohodu nejen pro nás lidi, ale i pro pejsky.


Periodontální onemocnění je vlastně řada plakem způsobených zánětlivých reakcí, které jsou spojeny s bolestí v dutině ústní, zápachem z úst, ztrátou zubů a potenciálně onemocněními jinde v těle. Až 80 % dospělých psů má příznaky zánětu dásni.


Proto se doporučuje kontrolní návštěva u zvěrolékaře alespoň jednou ročně, nebo jej navštivte, když pejsek přestane mít chuť k jídlu (hlavně pokud odmítá pevnou stravu), pokud nadměrně sliní, nebo mu zapáchá z tlamy, má-li zarudlé dásně, které jsou citlivé na dotek, případně pokud na zubech objevíte zubní plak.


Jak se dá takovým problémům předcházet?

  • Každý den vyčistěte pejskovi zuby kartáčkem. Pokud s čištěním začnete už od štěněte, pes si na něj zvykne, o to jednodušší to budete mít v dospělosti. Používejte co nejmenší kartáček, který má mít husté, měkké a rovné štětiny s kulatými konci. Vždy používejte pouze speciální pastu, kterou můžete zakoupit například v lékarně, nikdy nepoužívejte zubní pasty určené pro lidi, ty obsahují fluor, který však zvířatům škodí.
  • Pokud není každodenní čištění ve Vašich silách, doporučuje se použít speciální krmivo s abrazivními látkami, které pomáhají odstraňovat bakterie a plak z povrchu zubů.
  • Další možností je použití speciální dentálních doplňků, jejichž žvýkání pomáhá také pečovat o chrup.


Nezapomeňte na to, že pokud bude spokojený pejsek, budete spokojeni i Vy.


Při stříhání Vašeho pejska v mé střižně na adrese Vítkova 13, Praha 8 – Karlín se můžeme Vašemu čtyřnohému kamarádu kouknout na zoubek a já Vám ráda poradím jak dál.

Příbuzná témata: