Hlavní stránka Rady Trimování

Trimování

Dnes se podíváme na speciální úpravu srsti hrubosrstých psů a tou je trimování.

Jedná se vlastně o vytrhávání odumřelé srsti včetně kořínků, která samovolně nevypadává. Tímto vytrhnutím se uvolní místo pro růst nového chlupu. Pokud se trimování provede správně, tak pejsek nelíná. Kdybychom hrubosrstého pejska jen stříhali, tak srst může zplstnatět, ale hlavně ztrácí svoji ochrannou funkci. Naproti tomu správné trimování pomáhá zdravému vývoji a obnově srsti a tím se srst stává odolnější vnějším vlivům počasí.
V přírodě dochází k přirozenému trimování tím, že pejsci se například při lovu prodírali křovím, nebo porostem, bohužel naši dnešní mazlíčci už toho moc nenaloví a tak jim musíme pomoct my.

Při trimování je vždy potřeba dodržet daný standard a vžitý styl daného plemene.


Co budeme k trimování potřebovat?

  • Trimovací nůž – je dobré jich mít několik s různou hustotou.
  • Hřebeny taktéž různé hustoty.
  • Efilační nůžky na přechody a prostříhávání srsti.
  • Nůžky různé délky.
  • Trimovací pemza na trimování jemné srsti a citlivých partií pejska.


Na hlavu a krk použijeme hustější hřeben, nezapomeneme na chlupy u uší, aby nedocházelo k zapaření a nevznikaly záněty, na trup pak použijeme řidší hřeben a postupujeme od boků ke hřbetu. Na citlivé partie využijeme trimovací pemzu.
Celkový tvar, chlupy na nohou, břichu a případné nerovnosti dorovnáme nůžkami.


Jako u každé péče o pejska i u trimování platí, že pokud s ním začnete už u štěněte (od 6 měsíce), bude jej v dospělosti snášet mnohem lépe a bude klidnější.
Frekvence trimování je závislá na rychlosti růstu srsti, obecně se doporučuje co 3 měsíce, trimování bychom neměli provádět dříve, než vznikne podklad z nové srsti.


Trimování se dá zvládnout v domácích podmínkách, ale pokud si na to netroufáte, velice ráda Vás přivítám ve svém psím salónu Dita na adrese Vítkova 13, Praha 8 – Karlín, kde se budu Vašemu pejskovi věnovat s profesionální péčí.

Příbuzná témata: