Hlavní stránka Rady Psi a klíšťata

Psi a klíšťata

Ve svém článku „Jaro a paraziti“ jsem se snažila přiblížit problematiku ektoparazitů. Spousta lidí se mě při stříhání ptá konkrétně na klíšťata a tak jsem se rozhodla najít nějaké další informace.

Sezóna klíšťat trvá od dubna do října. Klíště vyhledává teplokrevné živočichy, na kterých parazituje sáním jejich krve. Klíště je především v travním porostu a nízkých křovinách. Klíšťata jsou přenašeči a zároveň také hostitelé bakterií. Nákazu přenášejí šťávami, které vyloučí při zakousnutí do rány, aby v místě vpichu omezili srážlivost krve (podobně je tomu i u komárů). Sliny klíšťat obsahují také látky, které potlačují imunitu napadeného organismu. Na přenosu nákazy se muže podílet i střevní obsah klíštěte.

Klíšťata a onemocnění přenosná z klíšťat na psy

Klíšťata patří mezi nejdůležitější vnější parazity u psů. Tito parazité mají vliv na zdraví zvířete a různá nebezpečná onemocnění přenášejí i na člověka. Parazité si zaslouží zvýšenou pozornost ze strany majitelů zvířat i veterinářů.

Klíště je celosvětově se vyskytující parazit. Psi v Evropě mohou být napadeni 11 různými druhy klíšťat, jejichž biologie, ekologie, výskyt a role jako přenašeče onemocnění se výrazně liší. Všechny druhy klíšťat v Evropě parazitující u psů patří mezi trojhostitelská klíšťata, to znamená, že různá vývojová stádia tohoto parazita (larva, nymfa a dospělec) sají krev u různých živočichů, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu onemocnění z rezervoárového savce (hlodavec) na psa nebo člověka. Pes a člověk bývá nejčastěji napadán dospělci klíšťat. Mezi nejčastěji identifikované druhy klíšťat u psů patří zástupci rodu Ixodes, Ripicephalus a Dermacentor.

Onemocnění přenosné klíšťaty - Lymská borelióza

Onemocnění přenášená klíšťaty jsou způsobena bakteriemi, prvoky, viry a v jednom případě toxinem. Nejčastějším a nejdůležitějším onemocněním přenášeným klíšťaty je v našich podmínkách Lymská borelióza. Pomocí klíšťat rodu Ixodes je přenášena jak na člověka, tak i na psy. Původcem onemocnění je bakterie Borelia burgdorferi, kterou je infikováno 10 - 20% klíšťat v Evropě.

Příznaky Lymské boreliózy

Borelie ovlivňují imunitní systém tak, že vznikají chronické záněty v různých orgánech, po té dochází k jejich trvalému poškození. Příznaky této nemoci jsou nespecifické: zhoršení celkového zdravotního stavu, vysoké horečky, záněty kloubů (otoky, kulhání, odmítání pohybu), zvětšení mízních uzlin, zhoršení funkce ledvin nebo neurologické příznaky v pozdních stádiích nemoci, mají neurologické deficity nebo jim selhávají ledviny.

Onemocnění přenosné klíšťaty - Babezióza

Nejznámější onemocnění přenosné z klíšťat na psa v jižních krajích je pravděpodobně babezióza způsobená prvokem Babezia canis. Tato choroba se vyskytuje ve středomořských zemích, což souvisí s výskytem vektora klíštěte Rhipicephalus sanguineus a Dermacentor reticulatus. Infikovaná klíšťata se mohou se svým hostitelem dostat i do České republiky, nálezy již byly potvrzeny v sousedním Slovensku, Německu a Polsku.

Příznaky u psů při napadení babeziózou

Babezie napadají červené krvinky, kde se množí. Po namnožení dochází k poškození krvinky a infekci a poškození dalších krvinek. Příznaky babeziózy jsou: horečka, apatie, anémie, žloutenka a krev v moči. Akutní případy babeziózy končí často smrtí. Terapie je možná, ale velmi náročná.

Cestujete se psem k moři? Pozor na klíštěcí paralýzu!

Chraňte psa kvalitním přípravkem proti klíšťatům s repelentním účinkem, aby si nepřivezl tento „nepříjemný suvenýr”. Kromě nebezpečných patogenů přenášených klíšťaty je popsána intoxikace, která je způsobena klíštěcím toxinem. Samičky klíšťat rodu Dermacentor a Ixodes produkují neurotoxin, který při masivním napadení samičkami klíšťat způsobuje ochrnutí pánevních končetin, které postupuje směrem k hlavě. Smrt je následkem ochrnutí dýchacích svalů.

Terapie klíštěcí paralýzy

Terapií klíštěcí paralýzy je promptní odstranění klíšťat a podpora životních funkcí. K nakažení dochází v průběhu sání klíštěte, ale až po určité době po přisátí (asi 2 hodiny), proto je důležité včasné odstranění nalezených klíšťat.

Všechny tyto nemoci jsou velmi nebezpečné pro psy i člověka. Jejich nebezpečnost je dána trvalým poškozením orgánů a imunitního stavu postižených jedinců, obtížnou a ve většině případů pozdě stanovenou diagnózou a ne vždy efektivní terapií těchto chorob.

Prevence napadení klíšťaty

Prevence napadení klíšťaty je nejjednodušší a nejefektivnější metodou jak bránit vzniku výše popsaných chorob. Na našem trhu existuje široká nabídka antiparazitik. Z aplikačních forem se nejvíce osvědčily antiparazitární obojky s práškovou technologií a preparáty spot-on. Většina těchto preparátů zabijí klíšťata kontaktem s ošetřenou srstí nebo až po přisátí, tento způsob působení není vždy dostatečný pro prevenci přenosu výše uvedených chorob.

Antiparazitika odpudí klíšťata dřív, než stačí psa napadnout

Důležitou charakteristikou antiparazitik z preventivního hlediska je repelentní účinek preparátu, který většinu klíšťat odpudí ještě před napadením nebo při kontaktu s ošetřenou srstí.

Jak vytáhnout psovi klíště

  •     S každým klíštětem je nutné zacházet opatrně.
  •     Před jakoukoliv manipulací je nejlepší použít jednorázové gumové rukavice, napadené místo klíštětem zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat tři až pět minut.
  •     Klíště je třeba zachytit hned u kůže a kývavým pohybem jej kleštičkami nebo pinzetou dostat ven z kůže psa.
  •     Klíště není dobré mastit a rozhodně není nutné ho vytáčet ani proti ani po směru hodinových ručiček.
  •     Poté potřeme postižené místo dezinfekcí.

 

Další informace najdete také v článku „Jaro a paraziti“ , nebo si můžeme popovídat při stříhání či úpravě Vašeho pejska v mém psím salónu na adrese Vítkova 13, Praha 8 – Karlín.

 

Ať už je Váš pejsek malý, nebo velký, hodný, nebo lumpík, ráda se postarám o úpravu jeho srsti.

S přáním krásných jarních dnů s Vašimi pejsky,

Dita.

 

Příbuzná témata: