Hlavní stránka Rady Čištění análních žlázek

Čištění análních žlázek

Všimli jste si, že si Váš pejsek olizuje nebo okusuje zadní části těla, „sáňkuje" s nataženýma zadníma nohama po zemi nebo se zvýšil jeho typický zápach ve stresových situacích? Tak to je nejvyšší čas na kontrolu análních žlázek.

Anální žlázky, nebo také paraanální pachové váčky, jsou párový orgán uložený pod ocasem po stranách řitního otvoru (podle ciferníku hodin ve 4 a v 8 hodin). Je to pachová žláza, která je za normálních okolností naplněná nažloutlou zakalenou silně zapáchající tekutinou, která odchází spolu se stolicí, nebo ji může pejsek pustit při strachu.

Dříve je pejsci používali mimo jiné k značkování svého území s úmyslem přivábit jedince opačného pohlaví nebo naopak k pachové obraně, podobně jako je tomu např. u skunka. U domácího psa značkování již není podmínkou přežití a ztratilo význam. Pachové žlázy však zůstaly zachovány a mnohým psům i jejich majitelům působí vážné problémy. Těmito problémy trpí častěji malé a střední plemena psů.

Když dojde k přeplnění žlázek nebo zhoustnutí sekretu, pes má pocit nespecifického nepohodlí. Psa může obtěžovat svědění na různých místech, především na hřbetě u kořene ocasu, při vykusování těchto míst se případně přidruží doprovodné kožní problémy.

Sekret stagnující ve žlázkách je velmi agresivní. Pokud nedojde včas k vyprázdnění přeplněných análních váčků, sekret se dále zahušťuje a dojde k úplnému ucpání žlázek. Pak často dochází k zánětu žlázek a někdy až k tvorbě píštělí, které vypadají, jako hnisavé ranky do kůže vedle řitního otvoru ze kterých vytéká směs hnisu, krve i sekretu žláz. Je-li sekret ve žlázkách zadržován dlouho, může se to projevit i celkovými příznaky. Ucpané anální váčky je třeba nechat odborně vyčistit veterinářem, nebo odborníkem v psím salónu, zanícené žlázky je pak třeba přeléčit antibiotiky. U velmi problematických případů může být indikováno i operativní odstranění análních váčků.

Preventivní vymačkávání žlázek u psů, kteří nejeví žádné problémy, se nedoporučuje, protože to žlázky stimuluje k další tvorbě sekretu. U psů, kteří trpí na ucpávání análních váčků, je frekvence vymačkávání individuální v řádu měsíců.

Při návštěvě mého psího salónu na adrese Vítkova 13, Praha 8 Karlín, kde velmi ráda ostříhám a upravím Vašeho pejska, se s Vámi také ochotně podělím o své zkušenosti s daným tématem.

Ať už je Váš pejsek malý, nebo velký, hodný, nebo lumpík, ráda mu pomůžu.

Dita

 

V článku je použita citace MVDr. Romana Musálka.

Příbuzná témata: