Hlavní stránka Rady Péče o psí oči

Péče o psí oči

Ve svých článcích se Vás postupně snažím seznámit s tím, jak se nejlépe postarat o svého psího kamaráda. Ani dnešní článek nebude výjimkou, podíváme se na péči o pejskovy oči.

Psí oko je velmi podobné tomu lidskému, takže péče o něj se nebude moc lišit, je však třeba mít na paměti, že náš pejsek se pohybuje blíže u země a tam mu hrozí více možnosti poranění, ať už od různých větviček, nebo ostrých trav, nebo od prachu a špíny. Některá plemena vyžadují větší péči, protože mají potíže s převislými víčky (baset, boxer), nebo naopak ustupující víčka (mops, grifonek). Jako vždy platí, že čím dříve začnete pejska zvykat na prohlídku a péči o oko, tím lépe si zvykne a v dospělosti to bude brát jako samozřejmost.

Jak poznáme, že má pejsek něco s očima? Tak v prvé řadě je opět důležitá pravidelná kontrola. Po delší procházce, nebo pobytu v přírodě oči zkontrolujte, zda nemá v oku cizí tělísko, skvrny na čočce, nebo nějaký zákal. Náznakem problému může být i to, že si pejsek oko často tře, nadměrně slzí, má oteklá víčka, hnisavý výtok, zarudlé bělmo, nebo třeba světloplachost.

Péči o oči můžeme rozdělit na vnější a vnitřní.

Vnější péče

Pravidelně odstraňujeme nečistoty v koutcích očí, tzv. ospalky. Použít můžeme hadřík, odličovací tampón nebo třeba papírový kapesník, které namočíme do čisté vody, fyziologického, případně heřmánkového roztoku, nebo oční vody a oko vytíráme od vnitřního koutku směrem ven.

Dále je potřeba zkontrolovat srst a chlupy kolem očí, aby nezasahovaly do oka a nedráždily ho. Takovéto chlupy je potřeba upravit, ať už stáhnutím do gumičky, nebo lépe správným ostříháním. U ostříhání je potřeba dát pozor, aby ostré konce chlupů vzniklé střihem opět nedráždily oko.

Pokud se Vám zdá, že s okolím oka, nebo s očním víčkem není něco v pořádku (některá plemena trpí vtočením víčka, nebo naopak odchlípnutím), raději navštivte zvěrolékaře.

Vnitřní péče

Po procházce prašným prostředím je dobré oko propláchnout borovou vodou. Pokápnutí oka se doporučuje provádět 1x týdně.

Pokud má pejsek v oku cizí tělísko, je možné jej opatrně vyndat například růžkem papírového kapesníku. Nikdy nepoužíváme tzv. uchošťoury, nebo vatu na pinzetě, pokud by totiž pejsek trhnul hlavou, mohl by si oko škaredě poranit.

Můžeme se také pokusit nečistotu odplavit. Použijeme kapátko, nebo přímo lahvičku s očními kapkami, ale musíme dát pozor na to, aby hrot kapátka (lahvičky) nikdy nemířil přímo do oka! Psa pevně uchopíme, odtáhneme víčko a kápneme do vnějšího koutku oka. Postup můžeme opakovat, dokud se tělísko nevyplaví úplně.

Nakonec je vhodné použít zklidňující oční mast, kterou také kápneme do vnějšího koutka oka a na chvíli podržíme oční víčko zavřené, aby se mast vstřebala.

Po použití kapek nebo masti utřeme srst v okolí oka, aby nezhnědla.

V případě výtoku, zánětu spojivek, ječného zrna, zákalu, nebo jiného viditelného poškození navštivte neprodleně zvěrolékaře, ušetříte tím pejska i sebe od trápení.

No a jako tradičně, pokud navštívíte mou střižnu na adrese Vítkova 13, Praha 8 – Karlín, ráda se s Vámi podělím o své zkušenosti a srst pejska ostříháme, nebo upravíme tak, aby mu nedráždila oči.

Ať už je Váš pejsek malý, nebo velký, hodný, nebo lumpík, vždy Vás ráda přivítám a pomůžu s péčí o jeho srst.

 

Příbuzná témata: