Se psem u moře
Termíny dovolených se blíží a čím dál tím víc páníčků by rádo trávilo pohodové chvíle se svým čtyřnohým kamarádem. Dneska se podíváme na pár rad, které nám pomohou v případě, že cestujeme s pejskem k moři.
O cestování se psem, ať už autem, vlakem i letadlem už jsme psali, taky o tom jak zařídit vše potřebné pro cestu, takže nám zbývá dát pozor na pár bodů.
- Před cestou se ujistěte, jestli je zdravotní stav pejska v pohodě.
- Dbejte na správný výběr klimatických podmínek.
- Před vycestováním si e-mailem, nebo telefonicky ověřte, zda Vámi vybraný hotel, nebo kemp či soukromník, umožňuje ubytování se psy.
- Při cestování přes cestovní kancelář si určitě nechte pejska zapsat do tzv. VOUCHERU, ušetří Vám to případné problémy.
- Před cestou uzavřete pojištění pro případ škody způsobené psem.
- Nezapomeňte na finanční rezervu pro případ, že by Váš pejsek potřeboval zdravotnické ošetření.
- Zabalte sebou dostatek pitné vody, misku, granule a sáčků na psí exkrementy. Stejně jako u lidí se ani u pejsků nedoporučuje konzumace vody z kohoutku, co se týče granulí, je to podle destinace, pokud víte, že budete mít poblíž nějaký supermarket, není to problém, pokud cestujete na pustý ostrov, vezměte zásobu.
- Je dobré mít sebou malou psí lékárničku, která by měla obsahovat:
- kapky do očí, vodu na výplach očí
- kapky do uší
- vatové tyčinky na čištění uší, tampóny
- elastické speciální voděodolné obinadlo
- krém na tlapky
- léky proti průjmu, alergii a nachlazení
- zásyp na rány
- pinzetu na klíšťata a pinzetu na střepy pro případ úrazu tlapky
- desinfekční prostředky - peroxid, ajatin apod.
- Hned po příjezdu si zjistěte, kde je nejbližší veterinární lékař, pro případ akutního stavu.
- U moře působí teplota vzduchu díky vlhkosti od moře na pejska příznivěji než suchozemská vedra. Umožněte vždy pejskovi, aby se mohl schovat do stínu pod slunečník nebo pod stromy. To, jestli se bude pejsek chtít schovat do stínu, nechejte na něm, sám ví nejlépe, co mu dělá dobře.
- Ideálně po každém koupání, nebo alespoň každý večer pejska vysprchujte důkladně čistou vodou, abyste zbavili srst soli.
- Pes musí mít neustále k dispozici misku s čerstvou pitnou vodou - psi pijí vždy jen tolik, kolik opravdu potřebují.
- Při pobytu na pláži a koupání berte ohledy na ostatní lidi, né každému může být přítomnost pejska příjemná. Já se vždy snažím najít nějakou zastrčenou plážičku, nebo místo ke koupání bokem, je to lepší i pro pejsky.
- Kontrolujte pravidelně oči a uši a nezapomínejte namazat pejskovi tlapky mastným krémem.
- Dopřejte mu dostatek odpočinku i spánku, nemusí s Vámi na každý výlet.
- Pozor na nebezpečí u moře: Přehřátí (úpal/úžeh) - typickým příznakem úžehu je intenzivní těžké dýchání, velmi často doprovázení funěním a sliněním. Umístěte pejska do chladnějšího prostoru. Pozor na to, aby to nebyl extrémně studený prostor, protože velký teplotní rozdíl je riskantní s ohledem na srdeční činnost. Místnost větrejte, ale dbejte na to, aby nebyl pejsek na průvanu. Dopřejte mu dostatek vody. Nejvhodnější je odražená. Pozor nesmí být ledová. Nechejte ho, aby se napil sám, k pití ho nenuťte, jen ho povzbuzujte. Nepokoušejte se do něj vodu jakkoli dostat, hlavně mu ji nenalévejte do krku. Hrozí riziko vdechnutí. Má li pejsek potíže s dechem, vrávorá, nedaří se mu postavit na nohy, je nutné polévat mu hlavu a krk chladnou vodou. Do chladné vody mu namočte také tlapky. Rychleji ho tak zchladíte. Stabilizovaného pejska je vhodné dopravit k veterinárnímu lékaři. Pokud se vám podaří pejska zchladit a přesto je jeho teplota kolem 40°C, je veterinární ošetření nezbytné.
Než pojedete na dovolenou, ráda Vašeho pejska ostříhám a upravím, aby se cítil pohodlně a byl Vám dobrým společníkem. Můj psí salón najdete na adrese Vítkova 13, Praha 8 – Karlín. Stříhám v něm pejsky velké i malé, hodné i ty zlobivé.
Mnoho krásných okamžiků při společné dovolené s Vašim pejskem přeje Dita.