Jaro a paraziti

Máme tady jaro a s ním jsou spojeny nejen delší procházky a výlety s pejsky, ale také větší výskyt vnějších parazitů, kteří můžou naše čtyřnohé kamarády pěkně potrápit.

Tito ektoparazité (cizopasník žijící na povrchu těla hostitele) nejen že psa znervózňují pobíháním v kožíšku, svěděním, odsáváním krve, ale mnohdy jsou původci mnoha nemocí, klíšťata například přenáší viry a bakterie, boreliózu, klíšťovou encefalitidu, či babeziózu, blechy a všenky zase mohou být mezihostiteli tasemnice, kterou pak přenesou na psa.

Nejdůležitější je prevence. Včasná aplikace anti parazitických přípravků dokáže ochránit mazlíčka před uhnízděním nepříjemného škůdce v jeho kožíšku i několik týdnů či měsíců a předejdeme tak nekonečnému svědění a drbání. Na trhu je dnes obrovské množství přípravků, jako třeba šampóny, speciální obojky, spreje, nebo spot-on pipety. S jejich výběrem Vám nejlépe pomůže zvěrolékař. Ten také může našeho pejska naočkovat proti některým nemocem.

Pro zvolení správného přípravku pro Vašeho pejska existuje několik faktorů jako například váha zvířete, ale i prostředí, ve kterém se pejsek pohybuje. Je rozdíl pokud jde o městského mazlíka, loveckého psa, o zvíře žijící ve smečce, případně s jinými zvířaty, nebo pes často pobíhá v lese či se koupe ve vodě.

Ať už se pes pohybuje kdekoli, vždy je vhodné použití spreje, nebo spot-on pipety.

Spot-on: je "Kapka" nebo "pipeta", která obsahuje roztok, který se aplikuje na kůži v oblasti kohoutku.

Obecně k přípravkům typu spot on:
- jsou rozděleny zvlášť pro kočky a pro psy (u psů dále podle hmotnosti)

- většinou působí 4-8 týdnů (podle cílového druhu parazita),na blechy obecně déle než na klíšťata

- podle typu přípravku je možné je použít už od 2-8 týdne věku zvířete

- nedoporučuje se kontakt s vodou (koupání, plavání) 24-48 hodin po aplikaci

- mohou vyvolat alergickou reakci v místě aplikace (svědění, vypadávání chlupů)

- ošetřené zvířata by neměly spát mezi lidmi, zejména dětmi

- přípravky obsahující permetrín jsou toxické pro kočky!!!


Obojky: Obecně mají delší účinek na blechy i klíšťata než přípravky spot on. Většinou vydrží celou sezonu. Použití antiparazitického obojku se příliš nedoporučuje, pokud pes žije v domácnosti, nebo přichází do kontaktu s dětmi. Pokud se jde pejsek vykoupat, obojek mu sundejte a po koupeli opět nasaďte.

Příklady přípravků na hubení ektoparazitů:

Orthosan V - pěnový šampon

Účinná látka: Carbaryl, provitamin B5, allantoin

Je určen k mytí srsti psů. Zároveň hubí blechy, klíšťata, vši a roztoče žijící v jejich srsti.

Diffusil pro psy - sprej

Účinná látka: Carbaryl, provitamin B5

Vitalizér a kondicionér na srst, usnadňuje rozčesávání, zlepšuje vhled srsti a zároveň pomáhá při napadení ektoparazity. Je možno aplikovat už od 2. dne po narození.

Biokill - sprej

Účinná látka: Permethrinum

Antiparazitický a insekticidní účinek na zvířata i na prostředí. Vhodný pro použití u psů, morčat, křečků, králíků, exot. ptáků, drůbeže, ovcí, koní. NEPOUŽÍVAT U KOČEK!

Pravidelně, nejlépe po každé delší procházce pečlivě zkontrolujte psí kožíšek, a pokud se i přes preventivní opatření nějací škůdci objeví, proveďte odhmyzení. Nezapomeňte také na očistu míst, kde se pejsek nejčastěji pohybuje, jeho pelíšek je ideálním místem pro množení havěti, proto je vhodné ošetřit jej vhodným insekticidem a pravidelně pelíšek prát a čistit.

Zvěrolékař Vám tedy doporučí vhodné prostředky pro prevenci a léčbu, Vy pejskovi pomůžete pravidelnou kontrolou, a pokud navštívíte můj psí salón na adrese Vítkova 13, Praha 8 – Karlín, pomůžu mu já s ostříháním a vhodnou úpravou srsti pro každé roční období.

Krásné chvilky s Vašimi pejsky Vám přeje Dita.