Alergie na psy

Minule jsme si v souvislosti s jarem povídali o klíšťatech. Dnes bych se ráda zmínila o neméně důležitém problému a tím je alergie. Dnes si řekneme něco o lidské alergické reakci a příště o té psí. Našla jsem pro Vás tyto zajímavé informace:

Domácí zvíře pro alergiky: ano, nebo ne?

Toto je hodně diskutované téma jak mezi chovateli amatéry, tak i mezi odborníky. Mít či nemít pejska nebo kočku ve společné domácnosti s alergikem? Názory se postupem doby mění, od úplného odmítání domácích mazlíčků s odůvodněním vyššího rizika vzniku alergie u dětí, až po ty, které naopak doporučovaly zvířata pro ochranný vliv před rozvojem alergie.

Tímto problémem se zabývali mimo jiné i němečtí autoři rozsáhlého souhrnného článku, který vyšel počátkem roku 2010 v International Journal of Hygiene and Environmental Health. Prozkoumali systematicky všechny studie uveřejněné na téma zvířat a alergie od roku 2000.

Ukázalo se, že většina z nich neprokázala neblahý vliv zvířat v domácnosti na rozvoj alergie. Vlastnictví psa dokonce ochraňovalo před senzibilizací na vzdušné alergeny, chování kočky bylo prevencí před rozvojem astmatu. Autoři však poukazují na to, že studie jsou velmi nesourodé a často zatížené mnoha modifikujícími faktory, jako je rozdílná koncentrace zvířecích alergenů v té které společnosti ve veřejných prostorách.

V současnosti tedy není ještě k dispozici dostatek hodnotných studií, které by určily jednoznačné doporučení. Lze však alespoň konstatovat, že rozhodnutí o chování kočky nebo psa v rodině by se mělo řídit jinými argumenty, než je riziko alergie.

Jiná situace je pochopitelně při již propuknuté alergii na dané zvíře. Tam stále platí vyhýbat se alergenu, tedy zvíře dát z bytu pryč.

Toužíte po pejskovi, přestože vy nebo vaše děti trpíte alergií?  

Podle odborníků máte nejspíš smůlu. Došli totiž k závěru, že tolik doporučovaná a pro alergiky téměř neškodná plemena mají stejné množství alergenů jako ostatní psi.

Množství alergenů u psů je srovnatelné bez ohledu na rasu. Známý alergolog z Denveru říká, že vědci nyní potvrdili to, s čím měli lékaři praktické zkušenosti již dlouho – „hypoalergenní“ psi zkrátka neexistují.

Zajímavostí je zjištění odborníků, že nejvíce alergenů pochází ze psích slin a na chlupech ulpívají, když si psi lízáním čistí srst. Fakt, že všichni psi působí na alergiky stejně, ale neznamená, že by v takových domácnostech nemohl žádný chlupatý domácí mazlíček žít. Jen je potřeba probrat situaci s alergologem a společnými silami vybrat psí plemeno, které bude nejvhodnější. Nejdříve si ale svého vysněného psa raději vyzkoušejte. Zkuste pár hodin pobýt v domácnosti, která takového psa chová. Návštěva vám napoví, zda vaše alergie není příliš silná a zda se psem budete moci fungovat v jednom bytě.

A co byste měli u vlastního psa dodržovat, pokud jste alergici?

  • Zvíře nesmí mít přístup do vaší ložnice, a to ani při zvláštních příležitostech.
  • Je nutné psa často koupat, aby mu v srsti ulpívalo minimum alergenů ze slin.
  • Užitečným pomocníkem mohou být filtry vzduchu, které bývají součástí vysavačů a dokážou ze vzduchu odstranit téměř všechny drobné částečky, na kterých ulpívají psí alergeny

Pyly

Navíc s jarem začíná pylová sezona a ta je pro alergika sama o sobě nepříjemným obdobím. Pokud se potýkáte například se sennou rýmou a navíc vlastníte psa nebo kočku, může vás toto krušné období ještě více potrápit.

V článku publikovaném ve vědeckém časopisu Annals of Allergy, Asthma & Imunology se dozvíme, že alergie objevující se jen po určitou část roku se mohou vzájemně sčítat. Alergici jsou více náchylní ke vzniku dalších alergií, např. alergie na zvířata nebo naopak senné rýmy. Pokud se období, kdy váš pes pouští chlupy, a období vaší senné rýmy překrývají, můžete zažít krušné chvilky.

Typickými příznaky senné rýmy jsou kýchání, svědění, ucpaný nos a slzení. Kterýkoliv z těchto příznaků se může při spojení senné rýmy s alergií na zvířecí srst rychleji vyvinout. Namísto toho, aby se alergie pomalu stupňovala a po nejhorším týdnu zase pomalu ustupovala, se tedy alergie ukáže v plné síle už první dny. A trvá pak po celé alergické období.

Vědci testovali velký počet běžných trvalých alergenů, jako je zvířecí srst. Tyto alergie obtěžují člověka po celý rok. Zjistili, že tyto alergie urychlují rozvoj alergie, která přichází jen v určitém období, např. urychlují rozvoj senné rýmy. Testování probíhalo ve speciálně uzavřené místnosti, kam byl lidem s alergií na zvířecí srst vháněn pyl z rostlin ambrózie, který měl vyvolat sennou rýmu. To vše samozřejmě za kontroly lékařů.

Lidé s alergií na zvířecí srst by měli ještě více omezit styk s těmito alergeny, když se blíží období jejich senné rýmy. Léčba této celoroční alergie vám v tomto období ulehčí alespoň od jedné alergie. Navíc můžou pomoci léky proti sezonním alergiím. Vyplatí se, když je začnete brát dříve, než období začne, nebo ihned po začátku příznaků alergie, a to i když si myslíte, že to ještě není tak vážné.

Při stříhání Vašeho psa v mé střižně na adrese Vítkova 13, Praha 8 – Karlín, si o tomto problému ráda popovídám. Je jedno, jestli je Váš pes velký, nebo malý, důležité je, aby byl zdravý a spokojený nejen on, ale hlavně i jeho páníček.

 Dita

Zdroje: Annals of Allergy, Asthma & Immunology (www.acaai.org), Chen, C. H. M., Int J Hyg Environ Health, 213, 2010, 1–31, www.ulekare.cz, www.webmd.com